W sobotę, 1 kwietnia dziewięcioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły udała się do Wrocławia. Tam na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbywał się finał VIII Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczne Origami „Żuraw”. W kategorii szkół podstawowych do finału zakwalifikowanych zostało 31 uczestników. Każdy uczestnik tego konkursu miał w ciągu półtorej godziny rozwiązać pięć zadań. Dwa z nich dotyczyły składania papieru i polegały na czytaniu schematów origami oraz złożenia bryły z kilku przygotowanych elementów, a brakujące należało złożyć samemu. Ta część nie była dla uczestników zaskoczeniem i wszyscy poradzili sobie dobrze. Trzy pozostałe zadania polegały na rozwiązaniu zadań matematycznych. Tutaj było już trochę trudniej, bo treści zadań wykraczały poza umiejętności uczniów klasy piątej i czwartej. Jury oceniało rozwiązania bardzo skrupulatnie. Jednak Ani Gorządek udało się zająć miejsce 5., a Gustawowi Glicnerowi 6. miejsce. Pozostali uczestnicy zmieścili się w pierwszej dwudziestce.
Otrzymaliśmy również nagrodę specjalną za największą liczbę uczniów w finale konkursu. Należy dodać, że wszyscy nasi uczniowie w eliminacjach otrzymali za swoje prace maksymalną liczbę punktów. Bardzo przyjemnie było oglądać nasze modele podpisane i świetnie wyeksponowane przez organizatorów w specjalnych gablotach.
W czasie, gdy jury sprawdzało prace, uczestniczyliśmy w wykładzie prowadzonym przez Sebastiana Sosnowskiego o tesselacjach w origami, czyli wykonywaniu skomplikowanych modeli z jednej kartki papieru. Mieliśmy możliwość sami zmierzyć się z tą techniką. Każdy przywiózł do domu to cenne trofeum.
Po trudach konkursowych przed instytutem zrobiliśmy zdjęcie z jednym z wrocławskich krasnali – Matematykiem. Po czym udaliśmy się na obiad i na spacer po rynku. Pogoda była piękna, rynek również. Obiecaliśmy sobie, że za rok wrócimy tu znowu, bogatsi o zdobyte doświadczenia.

{gallery}rs_16_17/wroclaw{/gallery}