„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” rotmistrz Witold Pilecki

W piątek 26. listopada klasy ósme wzięły udział w prelekcji – Postawa i charakter rotmistrza Witolda Pileckiego. W związku z tym naszą szkołę odwiedziła niezwykła osoba. Była to Pani Anna Mandrela – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, autorka książek o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

W trakcie spotkania uczniowie poznali historię życia Rotmistrza – jednego z największych bohaterów współczesnej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem cech charakteru oraz ideałów, jakimi się kierował. Jego postawa, sposób bycia są inspiracją dla młodych ludzi w podejmowaniu właściwych decyzji, walki ze swoimi słabościami.

Młodzi uczestnicy mogli zapoznać się z unikalnymi materiałami źródłowymi pochodzącymi z Instytutu Pamięci Narodowej, czy też przeczytać fragment listu napisanego do wybranki serca Pileckiego. Prezentację wzbogaciły liczne zdjęcia pochodzące z różnych okresów życia Rotmistrza.

Zajęcia te stały się niezwykle wartościową lekcją historii i patriotyzmu. Opowieść o życiu Witolda Pileckiego może być drogowskazem, jak pozostać wartościowym człowiekiem.

Dziękujemy serdecznie za to niezwykłe spotkanie i wspaniałą opowieść o bohaterze, którym może być każdy z nas na ” miarę” naszych czasów.

{gallery}rs_21_22/pilecki{/gallery}