Szkoła Podstawowa nr 2 w Zelowie współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich w ramach „Akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2022 „, której głównym celem jest pielęgnowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

„Miłość” – temat przewodni akcji Żonkile 2022.

Tegoroczne „Żonkile” odbywają się w czasie, gdy tuż obok nas rozgrywa się dramat wielu milionów ludzi – ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety oraz dzieci. Udział w kampanii dotyczącej miłości jest naszą formą sprzeciwu, manifestacją wobec wojny i agresji.

Dziś symboliczne żółte kwiaty- żonkile, przypominają o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie 19 kwietnia 1943 roku, w wigilię święta Pesach. Rozpoczęło się wtedy powstanie w getcie żydowskim, które trwało do połowy maja 1943 roku. Jaskrawożółte kwiaty mają upamiętniać szaleńczy zryw powstańców.

Pamiętamy

{gallery}rs_21_22/zonkile{/gallery}