I Cele konkursu:

1. Pogłębianie wiedzy o poezji niemieckojęzycznej.

2. Doskonalenie umiejętności recytatorskich.

3. Zainteresowanie uczniów poezją obcojęzyczną.

4. Zachęcenie uczniów do prezentacji swoich umiejętności recytatorskich przed publicznością.

5. Promocja i pomoc uczniom utalentowanym językowo i artystycznie.

6. Uczeń wykazuje się umiejętnościami pamięciowego opanowania tekstu.

7. Uczeń zna poprawną wymowę w języku niemieckim.

8. Poszerzanie zasobu słownictwa z zakresu języka niemieckiego.

9. Pobudzanie wyobraźni i wrażliwości.

10. Wspomaganie procesu świadomego przeżywania emocji.

II Regulamin konkursu:

1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zelowie.

2. Konkurs odbędzie się w maju/czerwcu 2022r.

3. Nauczyciel języka niemieckiego ogłasza w klasach informacje o konkursie, zapisuje chętnych do udziału w konkursie. Regulamin konkursu będzie zamieszczony na stronie internetowej szkoły.

4. Co najmniej miesiąc przed terminem konkursu uczniowie otrzymują informację o konkursie.

5. Uczniowie otrzymują do recytacji wiersze różnych poetów niemieckojęzycznych, wybrane przez nauczyciela języka niemieckiego. Wiersze mogą się powtarzać.

6. Każdy uczeń przygotowuje prezentację jednego nauczonego na pamięć wiersza w języku niemieckim.

7. Uczestnicy konkursu pojedynczo recytują wybrany wiersz przed 2 osobową komisją, w skład której wchodzi nauczyciel języka niemieckiego i drugi nauczyciel szkoły, wyznaczony przez dyrektora szkoły.

8. Podczas prezentacji dozwolone jest wykorzystanie środków artystycznych, takich jak: mimika, gesty, ruch, strój czy inne rekwizyty.

9. Prezentowany wiersz powinien mieć minimum 20 wersów (3-4) zwrotki.

10. Czas prezentacji nie może przekroczyć 2-3 minut.

III Zasady oceniania:

1. Oceny prezentacji konkursowych dokonuje komisja konkursowa, w skład której wchodzi nauczyciel języka niemieckiego i drugi nauczyciel szkoły, wyznaczony przez dyrektora szkoły.

2. Komisja konkursowa dokonuje oceny wg następujących kryteriów:

– stopień opanowania tekstu (0-5 pkt.)

– prawidłowa wymowa niemiecka, intonacja, akcent i poprawność językowa (0-5 pkt.)

– interpretacja utworu, wrażenie artystyczne, sposób prezentacji, ew. rekwizyty (0-5 pkt.)

3. Komisja konkursowa przyznaje od 5 do 15 pkt. Suma punktów przyznana przez każdego z członków jury wyłoni trzech laureatów (I, II, III miejsce) w szkole.

IV Nagrody:

Organizatorzy przewidują dyplomy oraz nagrody książkowe za I, II, III miejsce, oceny oraz punkty dodatnie wpisane do dziennika szkolnego.

W przypadku bardzo wyrównanego poziomu możliwe jest uzyskanie dwóch równoległych miejsc.

Przewidziane są także wyróżnienia.

Wyniki konkursu będą zamieszczone na stronie internetowej szkoły.