W środę, 26 października w naszej szkole uczniowie klas 2-8 mieli możliwość poznać utwory Patronki Roku 2022.

W czasie zajęć uczniowie poszczególnych klas poznali najważniejsze fakty z życia i działalności Marii Konopnickiej. Rozmawialiśmy o wpływie jej twórczości na życie naszych rodaków mieszkających w II połowie XIX wieku w trzech zaborach oraz na nas – żyjących w XXI wieku. Czytaliśmy wiersze dla dzieci „Stefek Burczymucha”, „Pranie” i „Tęcza”, fragment „O Krasnoludkach i Sierotce Marysi”. Wspomnieliśmy również nowele i opowiadania „Nasza szkapa”, „Dym” „Mendel Gdański”. Poznaliśmy wiersze „Wolny najmita”, „Trzy ścieżki idą z chaty”, „Kubek” oraz „Kto dla siebie pracuje”.

Przypomnieliśmy o najbardziej znany utwór pisarki – „Rota” do którego muzykę napisał Feliks Nowowiejski. Pieśń ta po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości mogła zostać hymnem Polski. Do przygotowania zajęć zainspirowała nas pani Ilona Pluszyńska z Biblioteki Pedagogicznej w Łasku. 26 października podobne zajęcia odbyły się również w innych szkołach powiatu łaskiego i nie tylko. Zachęcamy do wejścia na stronę internetową biblioteki.

Mamy nadzieję, że naszymi zajęciami zachęciliśmy do sięgnięcia po inne utwory pisarki.

{gallery}rs_22_23/konopnicka{/gallery}