27 września na budynkach samorządowych załopotały flagi narodowe. Na grobach poległych i zmarłych w obronie ojczyzny zapłonęły znicze, a kotwica – symbol Polski Walczącej, znów stała się główna bohaterką, jako niemy świadek niezłomności narodu polskiego.
„Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy, co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy…”
Te słowa najlepiej pasują do daty 27 września, bowiem tego dnia w roku 1939, rozpoczęła się epopeja Polskiego Państwa Podziemnego.
Pragnąc upamiętnić twórców i uczestników ruchu oporu lat wojny 1939-1945, w 76. rocznicę tych wydarzeń, w naszej szkole odbyły się okolicznościowe uroczystości. Podniosły charakter tego wyjątkowego wydarzenia dopełniła obecność szczególnych gości. Wzięli w nim udział m.in. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski, a także przedstawiciele władz lokalnych: Burmistrz Zelowa pani Urszula Świerczyńska, Przewodnicząca Rady Miejskiej, zastępca burmistrza Zelowa pani Agnieszka Mysłowska, Sekretarz Miasta pan Grzegorz Lorek, Ksiądz Prałat Jacek Ambroszczyk. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły pani dyrektor Anna Bodnar gorąco powitała gości i przedstawiła cel spotkania.
Przywitany kwiatami i gromkimi brawami uczniów, Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski, zwrócił się do zebranych z ciepłymi słowami, nawiązując do wydarzeń wojennych. Do tej krótkiej lekcji, historii garść informacji dorzuciła pani Burmistrz Urszula Świerczyńska.
Po części oficjalnej przyszedł czas na występ uczniów. W niezwykłej scenerii zniszczonej Warszawy przedstawili oni montaż słowno-muzyczny, zabierając widzów w podróż po Warszawie okresu wojennego. Wspomnienia wzbogacane były pieśniami patriotycznymi z tego okresu wykonanymi przez chór szkolny.
Chwil wzruszających było wiele, ale trudno było powstrzymać łzy, gdy najmłodsza uczestniczka – uczennica klasy pierwszej – przepięknie zaśpiewała „Warszawo ma!” – piosenkę pochodzącą z cyklu „Zakazane piosenki”. Należy przypomnieć, że ten przejmującej tekst poświęcony był Warszawie za murami, jako hołd złożony miastu i jego mieszkańcom.
Po części artystycznej jeszcze raz można było przeżyć zawieruchę wojenną, śledząc wystawę poświęconą powstaniu Podziemnego Państwa Polskiego.

{gallery}rs_15_16/biskup{/gallery}