Święto Patrona to szczególne wydarzenie w życiu społeczności „Dwójki”.

W piątek 24 marca po raz kolejny oddaliśmy hołd patronowi naszej szkoły – Tadeuszowi Kościuszce. Już od kilku lat odbywa się ono w tutejszym Domu Kultury. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Pani Dyrektor tej placówki za udostępnienie sali. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnów: państwowego i szkolnego. Później głos zabrała pani dyrektor Anna Bodnar. Przywitała zaproszonych gości.

Na święto przybyli: Burmistrz Zelowa pani Urszula Świerczyńska, Zastępca Burmistrza Zelowa pani Agnieszka Mysłowska, radny, Prezes SPON w Zelowie pan Dariusz Kaczmarek, radny pan Michał Stańka, Starszy Wizytator Delegatury Piotrków Tryb. Kuratorium Oświaty pani Grażyna Haraśna, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Ksiądz Prałat Jacek Ambroszczyk, Dyrektorzy szkól i przedszkoli z terenu Gminy Zelów, Prezes ZKS Włókniarz Zelów pani Maria Korzynek, Dyrektor Domu Kultury w Zelowie pani Małgorzata Dębkowska, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zelów pani Barbara Berlińska, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Beata Kruk, szanowni przedstawiciele Rady Rodziców.

Następnie pani dyrektor podziękowała panu Eugeniuszowi Biskupskiemu za przekazanie materiałów związanych z osobą patrona naszej szkoły.  Po oficjalnym wstępie nastąpiła część artystyczna. Tym razem wybraliśmy się w krótką podróż do przeszłości. Kolejno mijaliśmy stacje związane z historią naszego kraju: „Niewola”, „Powstania narodowe”, „I woja światowa”, aż w końcu dotarliśmy do stacji „Wolność”. Po drodze spotkaliśmy nieoczekiwanego gościa – samego Tadeusza Kościuszkę wraz z kosynierami. Przybysz przybliżył nam kilka faktów ze swojego życia. Wydarzenie to nie byłoby tak uroczyste, gdyby nie śpiew chóru oraz solistów, których piosenki wywoływały całą gamę uczuć: zadumę, ukojenie, radość, przywołały wspomnienia.
Na zakończenie udekorowano medalami uczniów, którzy uzyskali tytuł Mistrza w poszczególnych dziedzinach wiedzy.
Oto lista nagrodzonych:
Kategoria klas I-III
Mistrz Ortografii Mateusz Szczepański,
Mistrz Matematyki Mateusz Szczepański,
Mistrz Języka Angielskiego Bartosz Stępnik,
Mistrz Śpiewu Julia Urbaniak
Kategoria klas IV – VI
Mistrz Ortografii Emilia Rogut,
Mistrz Matematyki Emilia Rogut,
Mistrz Języka Angielskiego Wiktoria Wilczek,
Mistrz Śpiewu Karolina Urbaniak,
Mistrz Plastyki Aleksandra Skwarek, Wiktoria Wilczek,
Mistrz Sportu Anna Wędzik, Bartosz Adamczewski
Wieloletnią tradycją  święta jest złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Każdego roku udaje się tam delegacja Uczniowskiego Samorządu wraz z nauczycielami.

{gallery}rs_16_17/patron{/gallery}