15 października 2017 roku przypada dwusetna rocznica śmierci Tadeusz Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską. Tadeusz Kościuszko pełni ważną rolę w historii naszego kraju.  To niezłomny bojownik o niepodległość Polski, który swoją biografią daje przykład młodym pokoleniom. Jest bohaterem narodowym dwóch państw: Polski i Stanów Zjednoczonych, a jego nazwiskiem uhonorowano kilka ważnych obiektów na świecie. Już od kilkudziesięciu lat Kościuszko jest obecny w życiu naszej szkoły. Towarzyszy kolejnym pokoleniom uczniów jako wzór godny naśladowania, wybitny patriota, a jednocześnie zwykły człowiek, który miewał w życiu także trudne chwile, lecz za największe zwycięstwo uważał pokonywanie własnych słabości.
W tym ważnym dniu uczniowie Dwójki oddali hołd swojemu patronowi, składając kwiaty  i zapalając znicza pod Jego pomnikiem.

Mijają wieki i lata
Pamięć o wodzu nie ginie
Na wszystkich jego pomnikach
Kwiaty jak on są żywe

My też chylimy czoła,
Przed Tobą, Naczelniku
I dziś wiązankę kwiatów
Składamy na Twym pomniku.

{gallery}rs_17_18/kosciuszko{/gallery}