Wielu niecodziennych wrażeń uczniom klas I-IV dostarczyło spotkanie z panem Mateuszem Pawłowskim. Często spotykamy się z osobami niepełnosprawnymi, ale mało kto miał kontakt z osobą niewidomą. Mieszkający w Bełchatowie pan Mateusz jest niewidomy od urodzenia. To dzięki niemu dowiedzieliśmy się, jak wygląda życie codzienne osoby niewidomej. Wiemy, jak  niewidomy porusza się za pomocą laski, jak radzi sobie ze spożywaniem posiłków. Poznaliśmy wiele sprzętów ułatwiających panu Mateuszowi funkcjonowanie w społeczeństwie – „mówiący” zegarek, telefon, komputer, urządzenie do rozpoznawania nominałów banknotów. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy film pt. „N – jak niewidomy”, a także film pokazujący, że osoby niewidome mają też marzenia, realizują swoje pasje, są aktywne ruchowo.  Jednak największe wrażenie na wszystkich uczestnikach zrobiła maszyna do pisania. Za pomocą sześciu klawiszy pan Mateusz  zapisywał imiona dzieci. Niektórzy doszukiwali się znanych nam liter. Teraz już wszyscy wiedzą, co to alfabet  Braill’a. Szybko upływały chwile spotkania, ale był też czas na pytania do naszego gościa.
Pan Mateusz to bardzo młody człowiek o bardzo wielkim sercu. Mimo, że w wielu sytuacjach potrzebuje pomocy innych, sam chętnie pomaga potrzebującym. Uczmy się od niego!

{gallery}rs_17_18/niewidomy{/gallery}