We wtorek, 1 października w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Prowadzenie takich zajęć jest tradycją. W tym roku bohaterem spotkań był Stanisław Moniuszko. Wybór tej postaci nie był przypadkowy. Z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora rok 2019 został przez Sejm RP ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Z uczniami, podzielonymi na grupy, wspólnie słuchaliśmy fragmentów utworów twórcy opery narodowej, poznawaliśmy najważniejsze fakty z jego życia oraz czasy, w których żył. Słuchaliśmy i oglądaliśmy fragmenty „Halki” oraz „Strasznego dworu”, a także pieśni „Prząśniczka” i „Dziad i baba”. Poznawaliśmy rodzaje głosów operowych: sopran, tenor i bas. Uczniowie klas młodszych próbowali tańczyć poloneza ze „Strasznego dworu”. Wysłuchaliśmy pieśni „Prząśniczka” oraz jej wersji na trąbkę, która jest hejnałem miasta Łodzi. Dla uczniów klas starszych przygotowałyśmy do uzupełniania teks pieśni tej pieśni oraz krzyżówkę. Ciekawostkami naszego spotkania były: stary, wycofany z obiegu banknot o nominale 100.000 zł ze Stanisławem Moniuszką oraz wysłuchanie kanonu „Wlazł kotek na płotek” autorstwa naszego bohatera. Na kolejne spotkanie zapraszamy za rok.

{gallery}rs_18_19/dzien_muzyki2{/gallery}