W środę, 30 października uczniowie klas 5b i 5c mieli okazję poznać nasze miasto wojewódzkie z nieco innej strony. Dzięki niezwykłej przewodniczce, pani Eli Pędziwiatr poznaliśmy Łódź wielokulturową. Odwiedziliśmy synagogę i cmentarz żydowski, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o świętach i tradycjach wyznawców judaizmu. W cerkwi przy ul. Kilińskiego o zwyczajach i tradycji kościoła prawosławnego opowiadał nam chórmistrz. Opowieść była ilustrowana fragmentami modlitw w języku cerkiewnosłowiańskim. O łódzkiej tradycji ewangelickiej posłuchaliśmy we wnętrzu kościoła pw. Świętego Ducha. Przy Placu Wolności zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z przy pomniku Tadeusza Kościuszki oraz zwiedziliśmy Muzeum Kanału Dętka. Pani przewodnik pokazała mam również Pasaż Róży, niezwykłe miejsce stworzone w ramach Festiwalu Czterech Kultur. Łódzka artystka Joanna Rajkowska stworzyła to dzieło dla swojej córki Róży, która miała kłopoty ze wzrokiem. Ostatnim celem naszej wędrówki był Pałac Poznańskiego, czyli Muzeum Miasta Łodzi oraz przylegająca do niego Manufaktura. Był to niezwykle intensywnie spędzony czas, który pozwolił nam spojrzeć na Łódź z zupełnie innej perspektywy. Polecamy wszystkim wędrówkę po tym niezwykłym mieście.

{gallery}rs_19_20/wycieczka_4{/gallery}