11 listopada to data o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków. To data upamiętniająca dzień odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę świata. W tym roku mija sto jeden lat, odkąd Polacy mogą cieszyć się wolnym krajem. W naszej szkole święto to czcimy piosenką. Tradycją stał się organizowany w tym dniu Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Tym samym nasza placówka włączyła się do ministerialnej akcji „Szkoła do hymnu” . Następnie zgromadzeni wysłuchali krótkiej historii o wydarzeniach, które miały miejsce ponad sto lat temu. Później przyszedł czas na rozpoczęcie konkursu. Wzięło w nim udział piętnaścioro uczniów z klas I-VIII. Naród polski przetrwał czas niewoli właśnie dzięki pieśni powstańczej, religijnej i patriotycznej. Pieśni i piosenki tworzone w duchu polskości towarzyszyły walczącym w boju, umilały im czas wytchnienia. Bywało, że ich wykonywanie narażało na represje, groziło aresztowaniem a nawet karą śmierci. Dziś możemy odważnie i bez lęku śpiewać pieśni patriotyczne przy różnych okazjach, przetrwały bowiem do naszych czasów przekazywane z pokolenia na pokolenie. A rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja, aby je przypomnieć.
Po wysłuchaniu wszystkich utworów komisja udała się na naradę w celu wyłonienia zwycięzców.
Oto lista laureatów:

Klasy I – III

I miejsce – Zuzanna Kopala kl.3b, Błażej Grzegorczyk kl.2b
II miejsce – Aleksandra Kopala kl.3b, Kalina Chodorowicz kl.3a
III miejsce – Wiktoria Pospieszył kl. 1a

Klasy IV- VIII

I miejsce – Natalia Gralewska kl. 8a
II miejsce –Anna Chęcińska kl. 7a, Bartosz Dreczko kl.7b, Nadia Maciejewska kl. 4
III miejsce – Marta Zieleniak kl.6a, Elena Glicner 5c

Czy tak samo zagłosowała publiczność? Bo w tym konkursie również zgromadzeni na widowni mogą oddać głos na ulubionego wykonawcę.
A oto wyniki głosowania publiczności:

Kategoria klas I-III

1. Wiktoria Pospiszył, kl. Ia
2. Błażej Grzegorczyk, kl. IIb
3. Zuzanna Kopala, kl. IIIb

Kategoria klas IV-VIII

1. Nadia Maciejewska, kl. IVa
2. Marta Zieleniak, kl. VIa
3. Elena Glicner, kl. Vc

„Dwójka” włączyła się również w główne obchody Święta Niepodległości, które miały miejsce 11 listopada w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Zelowie. Po mszy w intencji ojczyzny zgromadzeni udali się do Parku Miejskiego im. Romualda Traugutta. Tam pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu złożono kwiaty i zapalono znicze. W czasie uroczystości uczniowie naszej szkoły –  Aleksandra Kopala, Błażej Grzegorczyk, Zuzanna Kopala i Adrianna Sikora – zaśpiewali utwory patriotyczne: „Serce w plecaku”, „Hej chłopcy”.

{gallery}rs_19_20/konkurs_patriotyczny{/gallery}