W tym roku szkolnym nasi pierwszoklasiści wzięli udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, która została przygotowana dla uczniów stawiających pierwsze kroki w nauce czytania. Kampania realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Każdy „pierwszak” otrzymał Wyprawkę Czytelniczą, w skład której wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

Głównym celem kampanii jest wzbudzić miłość w dzieciach do czytania od najmłodszych lat. Zachęcać rodziców, opiekunów, najbliższych członków rodziny do czytania wspólnie z dzieckiem. Daje to wiele korzyści. Wzmacnia więzi rodzinne,  czas spędzony razem podczas czytania,  rozmowy nawiązujące do  czytanych treści, wpływają zarówno na rozwój intelektualny jak i społeczny.

Książka „Pierwsze abecadło”  zawiera teksty, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie m. in.:

• Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”
  • Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się” (w: „Hihopter”)
  • Janusz Korczak „Legenda o pieśni”
  • Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
  • Dorota Terakowska „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”

Podczas spotkania dzieci wspólnie zastanawiały się, jakie korzyści  czerpią ze znajomości liter i umiejętności czytania.  Doszły do wniosku, że trzeba czytać, gdyż jest nam to potrzebne w każdej dziedzinie życia.

Na zakończenie p. wicedyrektor Monika Łuczyńska wszystkim pierwszoklasistom wręczyła drobny upominek, a mianowanie „Wyprawki Czytelnicze”. Miejmy nadzieję, że udział w spotkaniu zachęci najmłodszych do obcowania z książką.

{gallery}rs_20_21/wielki_czlowiek{/gallery}