21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z zespołem Downa, zwanym także Dniem Kolorowej Skarpetki. Uczniowie naszej szkoły już dzisiaj przyłączyli się do tej akcji. Młodsi w szkole, a uczniowie klas IV-VIII w swoich domach w trakcie zajęć on-line z wychowawcami.

Data obchodów nie jest przypadkowa. Przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ osoby z tą wadą w 21. parze chromosomów, mają trzy chromosomy, zamiast dwóch.

Wyrażając wsparcie dla osób dotkniętych trisomią założyli kolorowe skarpetki nie do pary, jako wyraz tolerancji i solidarności z nimi.

Młodsi uczniowie wysłuchali opowiadania o Mikołaju, małym chłopcu z zespołem Downa. Obejrzeli fragmenty filmów, w którym gra Piotr Swend, aktor z zespołem Downa wcielający się w postać Maćka z Klanu. Down the road, ukazujący szóstkę młodych osób z zespołem Downa, którzy wraz z Przemkiem Kossakowskim podróżują po Europie. Wysłuchali wypowiedzi podopiecznych Fundacji JA TEŻ. Następnie udali się do swoich klas i z zaangażowaniem ozdabiali, i wycinali z papieru różnokolorowe skarpetki.

{gallery}rs_20_21/down{/gallery}