Nasza szkoła była jedyną w Powiecie Bełchatowskim, która wzięła udział w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu. Mimo, że miało ono mieć miejsce tylko w sobotę, my świętowaliśmy dwa wieczory. W piątek, 29 maja, po kolacji do biblioteki przybyli uczniowie klas 0-3. Razem z rodzicami obejrzeliśmy film-teledysk nakręcony na konkurs, po czym rodzice udali się do domów. My natomiast rozpoczęliśmy wędrówkę poprzez kontynenty w poszukiwaniu baśni. Najpierw w Polsce: przeczytaliśmy o diable Borucie, spośród skandynawskich wybraliśmy opowieść o trollach. Każdy uczestnik spotkania narysował własnego trolla, którego dołączył do karty pracy uzupełnianej tytułami czytanych baśni. Kolejne czytane opowieści pochodziły z Syberii, Persji, Chin, Afryki Zachodniej, Australii i Ameryki. Po każdej przeczytanej opowieści dyskutowaliśmy na temat jej treści. Dyskusja była bardzo twórcza i ciekawa. Czytanie przerywaliśmy na chwilę, aby troszkę się pobawić, złożyć zakładkę i poczęstować się ciasteczkami. Czas minął bardzo szybko, z niedowierzaniem zobaczyliśmy rodziców, którzy pojawili się po swoje pociechy. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie.
Sobotni wieczór, 30 maja był czasem spotkania dla uczniów klas 4-6. O 18.00 rozpoczęliśmy podróż do tajemniczego miasta Allan – Lewawu. Nasze zajęcia toczyły się wokół książki D. Terakowskiej „Władca Lewawu”. Najpierw głośno czytaliśmy fragmenty, aby poznać miejsce akcji, później poszczególni uczestnicy czytali fragmenty i opowiadali ich treść. Bardzo ciekawa była dyskusja o postawach wobec życia i naszego zaangażowania w nie. Naszej wędrówce towarzyszyła karta pracy. Pomogła utrwalić treść utworu, zawierała również krzyżówkę oraz zabawy z pisaniem słów wspak. Trzy godziny, przeznaczone na nasze spotkanie minęły niepostrzeżenie. Rozstając się, umówiliśmy na dłuższe spotkanie.
W przygotowaniu i prowadzeniu zajęć nieocenioną pomoc okazali: panie Mirka Jańczyk, Kasia Wolska, Małgosia Mielczarek, pan Janusz Kaczmarek oraz uczennice klasy 6b: Marcelina Bolonek, Justyna Maciejewska i Paulina Piorun. Bardzo dziękuję za pomoc i udział w spotkaniach.
Joanna Grzanka

{gallery}rs_14_15/noc_bibliotek{/gallery}