18 września 2017 r. uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Zelowie uczestniczyli w niecodziennej, ale jakże ważnej dla każdego Polaka, lekcji historii.
       Historii nie trzeba lubić, ale trzeba ją znać – ta myśl przyświecała panu Dariuszowi Kaczmarkowi, który wyszedł z inicjatywą upamiętnienia ofiar dwóch totalitarnych systemów, wywiezionych i pomordowanych  mieszkańców Zelowa i okolicznych wsi.
       Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy rozpoczęła się w murach naszej szkoły, gdzie przybyli dostojni goście: burmistrz Zelowa  pani Urszula Świerczyńska, sekretarz miasta  pani Agnieszka Mysłowska, Radni Rady Miejskiej w Zelowie, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Zelowie pani Beata Kruk, proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej ks. prałat Jacek Ambroszczyk, dyrektorzy szkół z terenu Gminy i Miasta Zelowa, przedstawiciel domu kultury, naczelnik poczty polskiej pani Dorota Kuśmierczak, przedstawiciel Komisariatu Policji w Zelowie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, wystąpiła Pani Burmistrz, która przepięknie opowiadała o tym, jak ważna jest dla nas historia i pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny.  Przypomniała myśl wybitnego humanisty Jana Pawła II „Naród, który traci pamięć, jest narodem bez przyszłości”.
       Uroczystym zwieńczeniem tego wydarzenia był występ uczniów naszej szkoły w montażu słowno-muzycznym. Ukazali oni faktyczne oblicze wojny i wkład Polaków w dzieje historii.
        Po apelu delegacje udały się pod budynek poczty, gdzie odbyło się  symboliczne odsłonięcie pamiątkowej tablicy i złożenie kwiatów.

{gallery}rs_17_18/poczta{/gallery}